pondělí 21. prosince 2020

pokračujeme

 a protože to včerejší povídání

co jsem si půjčila z našich Trutnovinek má pokračování

tak se hezky posaďte 

a poslouchejte jak to bylo dál v naše Krakonošově kraji

Na stůl patří ořechy a jablka. Ze čtyř rozloupnutých ořechů a čtyř rozkrojených jablek se posoudí zdravotní stav v každém čtvrtletí následujícího roku podle toho, jak jsou plody zdravé, nebo shnilé. Pokud mají všechny čtyři ořechy černá jádra, značí to blízkou smrt. Aby nebyl příští rok nedostatek peněz, položí se pod některou nádobu stříbrná mince. Na Štědrý večer dostane také dobytek dobrý příděl, aby přinesl bohatý užitek. Krávy dostanou snop ovesné slámy se zrnem. Slepice jsou nakrmeny prosem. Psi a kočky dostanou svoje jídlo na hnojiště, aby nikdy neznečistili obilí. Pokud chceme mít žluté mléko, dáme kravám ořechové jádro. Po jídle připraví matka „cibulový kalendář“. Dvanáct cibulových vrstev (cibulových slupek) představuje dvanáct měsíců v roce. Podle toho, zda sůl nasypaná na tyto slupky před půlnoční mší zůstane suchá, nebo se rozpustí, usuzuje se sucho, nebo mokro v jednotlivých měsících.




Ubrus se slupkami z ořechů a jablek, stejně tak s ostatními zbytky, je uložen do příštího rána do kouta, pak se pro zvýšení plodnosti nasypou pod ovocné stromy. Když jdou dívky na mši, vloží do modlitební knížky lístečky se jmény hochů. Lísteček, který potom při mši první spatří, nese jméno budoucího ženicha. Když zloděj dřeva udělá o půlnoci tři zářezy do smrku, nebude při svých zlodějinách nikdy chycen; stejně tak, když pod stolem vypije podmáslí. V tuto hodinu je také dobytku propůjčena řeč a v chlévě nenajdeme žádné zvíře ležící. Ve všech studnách a potocích teče během proměny místo vody víno. Pokud je vánoční noc jasná, tak bude ve stodolách tma – to znamená budou plné zrní. Povětří během dvanácti nocí 24. 12. – 6.1. je směrodatné pro jednotlivé měsíce následujícího roku.“




Štědrý večer vrcholil koledováním, předváděním jesličkové hry a někde i půlnočním vytrubováním ponocného a chrámovou hudbou. Původním smyslem koledy bylo přinést štěstí, zdraví a popřát zdar v hospodářském a rodinném životě. Čas Vánoc končil 6. ledna svátkem Tří králůběhem kterého ještě v období první republiky chodili chlapci koledovat. Zazpívali tradiční koledu „My Tři králové jdeme k vám“ a obdrželi sladkou odměnu nebo drobné mince.


mějte všichni moc krásné pondělí

a zítra už si zas napíšem něco od nás


6 komentářů:

  1. Veru to je krásné povídání, přečetla jsem si to naráz i s tím včerejším a přemýšlím a vlastně ani nevím, jaké zvyky byly dřív u nás na Hané, ale bylo to asi podobné jako u vás. Každopádně prožívaly vánoce jinak než my, ale v každé době se najde něco hezkého. Krásné odpoledne.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruško ahoj, děkuju, já mám tohle čtení tak moc ráda a i si představuju pak, jak to asi vypadalo ve skutečnosti, měj krásný večer a ahojda

      Vymazat
  2. Ahoj Verunko,krásné povídání.Přeji krásný večer.Iveta

    OdpovědětVymazat
  3. Opět jsem si početla a můžu říct, že jsou vaše noviny zajímavý. Ráda se přiučuji něčemu co neznám a zjišťuji, že je toho pořád dost. Člověk se učí a vzdělává opravdu celý život.
    U nás dneska prší a je nevlídno a to jsem si říkala, že dneska půjdu za zvířátkama do lesa, vzala bych vnuky a bylo by nám venku určitě dobře, no uvidíme jak bude v průběhu dne. Teď si dozdobím kuchyni a obývák, něco i na verandu a do obýváku si dám už dneska malý umělý stromeček a už to bude dýchat hlavně vánocema. U vás už je asi malá a milá zlobivka, tak máte určitě veselo. Mávám od Ještědu. Věrka.

    OdpovědětVymazat
  4. Já si to všechno budu muset přečít později.Nějak nic nestíhám ☻
    Přeji klidný den ☺

    OdpovědětVymazat

♥ Všem děkujeme za vaší návštěvu a děkujeme také za Vaše komentáře :-)